Świadomy wybór: jaką ścieżkę kariery wybierzesz?

Pracując z kobietami na różnych etapach życia zauważyłam, że najczęściej można je podzielić na 3 grupy:

Kobiety, dla których priorytetem jest praca (często świetnie łącząc to z rodziną), te, które spełniają się pozostając w domu oraz te, którym udało się połączyć pracę i rodzinę po zredukowaniu liczby godzin czy dzięki pracy elastycznej.
Żaden wybór nie jest lepszy od innego, i każdy ma plusy i minusy – oraz konsekwencje na przyszłość. Więc jak wybrać?

Często w życiu żałujemy, że wcześniej nie wiedzieliśmy, jak nasze decyzje – często podjęte bez wystarczającego zastanowienia – zmienią nasze życie. Z pewnością jest tak z wyborem partnera życiowego i tego, co zrobimy, aby w sposób nas satysfakcjonujący połączyć pracę z obowiązkami rodzinnymi.

Jako coach i młoda mama widzę, że prawie każda z nas ma dylemat – największy tuż po pojawieniu się dziecka. Wcześniej dawałyśmy 100% siebie w pracy czy w domu, teraz doszedł ‘obowiązek’ wymagający kolejnych 100% naszej uwagi, i to już jest matematycznie niemożliwe.

W kolejnych postach napiszę więcej o każdej z dróg – i jej konsekwencjach na przyszłość. Od wszystkiego są wyjątki, niemniej to są konkluzje mojej pracy z kobietami i wielu badań naukowych śledzących życia kobiet przez wiele lat. Przedstawię krótki profil psychologiczny każdej z nich.

Kobieta, która skupia się na pracy

Jest to typ kobiety, która wysoko ceni osiągnięcia zawodowe i satysfakcję, którą osiąga dzięki swojej aktywności poza domem. Ambitna, ciężko pracująca – nie wyobrażająca sobie życia bez spełnienia zawodowego i adrenaliny, a także własnej niezależności finansowej. Gotowa na wiele, aby się rozwijać – zdobywanie nowych kwalifikacji, przeprowadzka, częste podróże są wpisane w jej życie.

Bardzo często korzystają z pomocy domowej i przy opiece nad dziećmi – tylko w ten sposób są w stanie normalnie funkcjonować.

Wiedzą, że będą musiały z czegoś w życiu zrezygnować – np. ominąć część wydarzeń w życiu swoich dzieci czy zgodzić się na dłuższe godziny pracy, ale mają to wkalkulowane w bilans zysków i strat.

Te z nich, które nie mają dzieci często robią to świadomie i wiedzą, że będą w stanie mieć satysfakcjonujące życie bez posiadania pełnej rodziny.

Ich partnerzy często zarabiają mniej niż one – zdarza się, że przejmują część obowiązków domowych, umożliwiając im rozwój.

Świetnym przykładem takiej kobiety jest dla mnie niesamowicie utalentowana Helena Morrissey, która pracując na najwyższych szczeblach instytucji finansowych w Londynie ma 9 dzieci. Nie raz zastanawiałam się (prasa również się nad tym rozwodziła), jak ona daje radę połączyć pracę i życie rodzinne – pomimo tego, że jej mąż zdecydował się zostać w domu po tym, jak ich czwarte dziecko pojawiło się na świecie.

Kobieta, która skupia się na domu

Jeszcze 50 lat temu niezwykłym było to, że kobieta posiadająca rodzinę decydowała się na ambitną pracę – szczególnie wtedy, gdy jej mąż zarabiał na tyle dobrze, żeby utrzymać rodzinę.

Ten typ kobiety priorytetyzuje dobro rodziny ponad pracę. Są to często bardzo ambitne kobiety, które pomimo świetnego wykształcenia i doświadczenia zawodowego decydują się na przerwę w pracy w momencie pojawienia się na świecie dzieci. Rzadko kiedy jest to decyzja ‘na zawsze’ – najczęściej po prostu nie czują się komfortowo z myślą o tym, że ktoś inny będzie zajmował się ich malutkimi dziećmi. Często też im się to nie kalkuluje – opłacenie dobrej jakości opieki równa się ich wynagrodzeniu, więc nie widzą sensu ekonomicznego.

Wiedzą, że ich partner nie będzie w stanie pomóc w wystarczającym stopniu w opiece, niemniej jest w stanie utrzymać rodzinę ze swojej pensji. Pomimo tego planują wrócić do pracy (ale bardziej elastycznej, przyjaznej) jak tylko dzieci podrosną.

Niejednokrotnie podejmują decyzję o odejściu z pracy, gdy nie udało im się wypracować kompromisu pracy elastycznej, w mniejszym wymiarze godzin lub zdalnej.

Ich ambicja objawia się teraz w byciu bardzo aktywnym w organizacjach charytatywnych, w swojej społeczności.

Część z nich jednak obawia się, że nie będą najlepszym wzorem do naśladowania dla swoich córek, jeśli nie wrócą do pracy. Dodatkowo obawiają się rozwodu czy utraty pracy partnera, ponieważ to od niego zależy dobrobyt rodziny.

Kobieta, która ma pracę elastyczną

Jest to typ kobiety, która nadal bardzo ceni pracę, ale bycie z dziećmi czy posiadanie większej ilości czasu wolnego jest dla niej dużą wartością. Wiedząc, że nie będzie w stanie dać z siebie 100% i w pracy i w domu, negocjuje pracę w mniejszym wymiarze godzin, pracę z domu lub szuka innej. Zdarza się, że odmawia awansu wiedząc, jakie będą jego konsekwencje. Szuka sensu w tym, co robi – i jest to znacznie ważniejsze niż wysokie wynagrodzenie.

Są to kobiety, które często decydują się na własną działalność – szukając elastyczności i niezależności finansowej. Planują też powrót do bardziej wymagającej pracy jak tylko ich dzieci pójdą do szkoły.

 

W kolejnych postach skupię się na tym, jaki wpływ każda z dróg MOŻE mieć na Twoje życie. Kariery kobiet nie przebiegają według linii prostej, i często jedna kobieta może na różnych etapach życia zaliczać się do innych grup.

Zanim zdecydujesz się wrócić do pracy lub też z niej zrezygnować i zostać w domu – rozważ za i przeciw, a także wyobraź sobie, jak może wyglądać Twoje życie za 5 czy 10 lat.

Leave a Reply

Your email address will not be published.