Jak przestać tracić czas jako mistrz od małych rzeczy?

Pewnie często zastanawiacie się, czy istnieje dobry sposób na zarządzanie czasem, kiedy macie do zrobienia znacznie więcej, niż macie czasu? Jak często przygotowujecie listę spraw do załatwienia, a potem ją porzucanie? Pewnie dosyć często odkładacie ją na bok – samo patrzenie na to, jak dużo macie do zrobienia może przytłaczające.
Założę się, że wiesz, o czym mówię – zdarza się każdemu. Jesteśmy strasznie zajęci cały dzień, a na jego koniec mamy wrażenie, że w zasadzie niewiele zrobiliśmy. Uwaga uciekła w inne miejsce i nie zajęliśmy się naszymi priorytetami. Dlaczego? Parafrazując Tony’ego Robbinsa, znanego amerykańskiego coacha, staliśmy się ekspertami od spraw nieistotnych.  Tracimy skupienie i motywację, kolejnej listy często nie chce nam się tworzyć…ale jest z tego wyjście!
Pomyśl o czasie. Jak możesz wykorzystać to, jakkolwiek mało (lub dużo) go masz? Często intuicyjnie używamy naszego czasu, żeby np. zaoszczędzić pieniądze, co na dłuższą metę może odnosić skutek odwrotny od zamierzonego. Być może ktoś inny może Ci pomóc i zrobić coś za Ciebie, a Ty możesz zrobić coś, co będzie dla Ciebie ‘lepszą inwestycją’? Często widzę, że mamy tendencję do tracenia czasu na poszukiwaniu czegoś taniej (albo spędzając godzinę w internecie, jeżdżąc po mieście do tańszego sklepu), zamiast użyć tego czasu na podniesienie naszych kompetencji i w rezultacie zarabiania więcej.

Dlatego właśnie bogaci się jeszcze bardziej bogacą, a osoby biedne takimi pozostają – Twój czas jest najcenniejszym, co masz, więc używaj go z głową!

Odkąd wyprowadziłam się z domu mając 19 lat nauczyłam się prosić o pomoc. Jak większość studentek ledwo wiązałam koniec z końcem i już wtedy widziałam, że nie da się zrobić wszystkiego samemu. Lubiłam porządek, sprzątanie już mniej – i postanowiłam płacić pani sprzątającej za 4-5 godz pracy w tygodniu (co wówczas było dla mnie ogromnym luksusem), a ja w tym czasie uczyłam biznesowego angielskiego. Zarabiałam 3 razy tyle, ile płaciłam za pomoc. Było to niesamowite uczucie, bo nie dość, że zarabiałam, to jeszcze wracałam do wysprzątanego mieszkania – i inwestowałam w siebie, swój rozwój i kontakty. Każdy z nas ma coś, co może zrobić, żeby ułatwić sobie zycie, jednocześnie mając przed oczami dłuższy horyzont czasowy. To jeden z przykładów na to, co można zrobić, żeby nie wpaść w pułapkę perfekcjonizmu i odpowiednio zarządzać swoją energią.
a
Wracając do priorytetów – jakie jest rozwiązanie? Być może to nie samo odhaczanie spraw z listy powinno być dla Ciebie nagrodą – nigdy nie będziemy miały wystarczająco czasu na to, żeby zrobić WSZYSTKO, co byśmy chciały zrobić. Co mogłabyś zrobić, gdybyś jako priorytet wybrała te rzeczy, które niosą za sobą największy ‘zwrot’? Bądź strategiczna i skup się na rzeczach, które przeniosą Twoje życie – w wybranym przez Ciebie obszarze – na wyższy poziom. Pokażę Ci jak w 3 krokach.

Step 1: Zapisz & Pogrupuj

Stwórz listę wszystkich rzeczy, które powinnaś zrobić. Chodzi o to, żeby przelać to, co masz w głowie, na papier. Za każdym razem, gdy myślisz o czymś, co powinnaś zrobić (jadąc samochodem, zasypiając, podczas spotkania) – zapisz to. Zrób przestrzeń w swojej głowie. 
Upewnij się, że zapiski są w jednym miejscu – może to być jedna z świetnych aplikacji, Twój telefon, tradycyjny kalendarz – w ten sposób zawsze wiesz, gdzie je znaleźć.
a
Poświęć kilka minut na to, żeby je wszystkie zapisać. Pewnie będziesz miała 20-50 pozycji. Zapisz wszystko: nieopłacone rachunki, sprzątanie szafy, dawno odkładane spotkanie z kimś ważnym czy plan zmiany kariery. Robiąc to poczujesz się trochę przytłoczona, ale potrwa to zaledwie chwilę.
Problem, jaki ma wielu z nas to to, że zatrzymujemy się właśnie na tym etapie – i czujemy zupełnie zestresowani i bez poczucia kontroli nad naszym życiem. Jest to jednak dopiero początek.
Zobacz teraz, jak te rzeczy są ze sobą powiązane. Stwórz nagłówki takie jak rodzina, praca, osobiste, finanse, itd. – i pogrupuj je ze sobą. Będziesz miała kilka krótszych list i więcej jasności na temat tego, co powinnaś zrobić.

Step 2: Zaplanuj & Ustal Priorytety

Zapytaj samą siebie:

Które 20% z listy da mi 80% rezultatów?

Zadanie zadaniowi nierówne, stąd jak wybrać te, które szybciej, efektywniej przybliżą Cię do celu? Podkreśl je. Warto być strategiczną, w innym przypadku będziesz w trybie reagowania – na potrzeby innych czy na to, co łatwiej w danym momencie zrobić, zamiast wybierać rzeczy, które Ci służą.
Spójrz szczerze na swoją listę i zapytaj siebie samą:

Czego naprawdę chcę dziś / w tym tygodniu dla siebie, mojej pracy, mojego związku?

Jaki rezultat będzie dla mnie zadowalający? Dlaczego to właściwie robię? Jaki jest mój cel?

Ustaw je w kolejności od najważniejszych do tych mniej istotnych. Które 20% z listy da Ci najlepsze rezultaty? Te rzeczy powinny stać się Twoimi niekwestionowanymi priorytetami.
a
  1. Wyobraźmy sobie, że masz kilka zadań pod nagłówkiem ‘praca’: odświeżyć CV, skontaktować się z head hunterem, zaaplikować na 3-5 ogłoszeń o pracę, zadzwonić do znajomych, którzy mogą pomoć/ 
  2. Co jest rezultatem, jakiego poszukujesz? Być może będzie to: Chcę zarabiać minimum 10% więcej niż teraz robiąc coś, co będzie dla mnie wyzwaniem.
  3. Jaki jest Twój cel? Marzę o podróżowaniu / kupnie mieszkania / większym wsparciu finansowym rodziny / itd., jednocześnie rozwijając się zawodowo. 

Dzięki takiemu rozpisaniu priorytetów widzimy, dlaczego są one tak ważne. Wzrasta nasza motywacja napędzana pozytywną wizją tego, jak fajne możemy mieć życie.

Step 3: Proś o pomoc

Ustaliwszy priorytety nadal masz dosyć dużp dp zrobienia. Podstępnym jest to, że rzeczy, które zostały nie są już dla Ciebie tak ważne – a jednocześnie mogą być pilne. Czujesz, że sama myśl o nich zabiera Ci energię i trudno Ci jest się zmotywować, więc je odkładasz – mogą to być podatki, sprzątanie domu, organizacja wesela.
a
Rozwiązaniem jest delegowanie części z nich. Nie od razu potrzebujesz pomocy na pełen etat, być może dzień w tygodniu lub w miesiącu wystarczy. Czy nie byłoby to ogromnym ułatwieniem, gdyby ktoś na kształt osobistego asystenta zrobił za Ciebie część z tych rzeczy?
Kluczowym jest to, żeby upewnić się, że ta osoba dokładnie rozumie, co i jak ma zrobić. W ten sposób unikniesz rozczarowania. Możliwość oddania komuś spraw, które Ci ciążą jest niesamowitym ułatwieniem. Nawet jeśli zarabiasz niewiele być może warto poszukać studenta, który chętnie sobie dorobi w niewielkim wymiarze godzin?
a
Teraz jesteś gotowa do działania. Zacznij dzień od spraw najważniejszych. W ten sposób, nawet jeśli ktoś lub coś Ci przeszkodzi (a na pewno tak będzie) i tak uda Ci się zrobić to, na czym Ci najbardziej zależy – i pokierować swoje życie w wymarzonym kierunku!

Leave a Reply

Your email address will not be published.